czwartek, 24 lutego 2022

Patriotyzm i Solidarność

 
Patriotyzm to nie marsze, obrażanie sąsiadów, machanie szabelką i przechwałki itd., ale realistyczna, wiarygodna i odpowiedzialna polityka. To dobre stosunki z sąsiadami, aby jako przyjaciele szybko pospieszyli Ci z pomocą. To umiar, rozsądek, przestrzeganie standardów, budowa wspólnoty, wzajemny szacunek i rozbudowa strefy publicznej i obywatelskiej a nie partyjnej. (O patriotyzmie pisałem też w poście "Patriotyzm vs Nacjonalizm, czyli dobro vs zło")

Dziś Rosja, która już parę lat temu zaatakowała Ukrainę zajmując m.in. Krym, rozpoczęła inwazję na Ukrainę. 
Jednocześnie widać, że Rosja już podporządkowała sobie Białoruś.
Jeżeli upadnie Ukraina, następnym celem ataków Rosji będzie Polska i kraje Nadbałtyckie.
Wyprowadzani z UE i NATO przez PiS, skłóceni ze sobą i sąsiadami, będziemy tylko łatwym celem dla Rosji.

Powinniśmy więc maksymalnie pomóc Ukrainie. Raz bo tak każe zasada Solidarności, dwa bo tak każe nasz Polski interes. Silna Demokratyczna i sojusznicza Ukraina to bezpieczniejsza Polska.
Niestety Polska jest średnim krajem o wiele słabszym od Rosji. Moglibyśmy skutecznie pomóc Ukrainie będąc wiarygodnym członkiem UE i NATO.
Niestety PiS wyprowadził nas na peryferie UE i NATO niszcząc praworządność i obrażając naszych sąsiadów (Francuzów pouczał, że nauczyliśmy ich jeść widelcem, flagę unijną nazywając szmatą, Niemcy nazywając Rzeszą itd.).
Co gorsza PiS wstrzymał inwestycje wojskowo - wypowiadając np.  umowę na dostawę 50 helikopterów, zwolnił doświadczonych dowódców itd. oraz podzielił Naród jak nikt.

Dlatego wzywam dziś do:
1) przywrócenia praworządności w Polsce (bo UE to klub państw Demokratycznych i Praworządnych, a PiS na razie buduje Dyktaturę w stylu dyktatury Putina) i przestrzegania przez PiS zasad Demokracji, a nie ich łamania
2) przeproszenia naszych partnerów w UE (zaczynając od Niemców i Francji, bo to ich armie są najbliżej i mogą nam najszybciej pomóc),
3) pełnego wsparcia budowy armii unijnej,
4) przywrócenia do służby doświadczonych dowódców i żołnierzy oraz zakupu niezbędnego sprzętu i wyposażenia itd. - PiS powinien zacząć słuchać ekspertów,
5) rozpoczęcia realnej współpracy z opozycją i wypracowania wspólnej koncepcji obrony naszego kraju, 
6) odpartyjnienia państwa, zaczynając od mediów publicznej zamienionych w partyjną tubę propagandową i rozpoczęcie odbudowy wspólnoty zamiast dzielenia na lepszy i gorszy sort.

Dlaczego?

O tym pisałem półtora roku w artykule "Historia nauczycielką życia - krótka lekcja historii Polski, geopolityki i czemu kto przeciwko Polsce w UE ten zdrajca, idiota lub głupiec".

Dziś jeszcze lepiej widać, czym grozi bycie poza UE i poza NATO, mając za sąsiada Rosję Putina. Dlatego musimy znów wrócić do centrum UE i zacząć wspierać proces jednoczenia Europy. Jednocześnie wspierając Ukrainę, bo Wolna Ukraina to Wolna Polska.