niedziela, 4 czerwca 2023

Wolności i Prawa Obywatelskie - nigdy nie są dane raz na zawsze - refleksje po #Marsz4czerwca

Rzymianie mawiali, że historia jest nauczycielką życia.
Grecy, że nigdy dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki.
I to prawda. Nigdy dwie dyktatury nie są takie same. Ale procesy, które prowadzą do Dyktatur są bardzo podobne.
Pisze o tym m.in. w dwóch książkach, które recenzowałem na niniejszym blogu:
1) "O TYRANII - dwadzieścia lekcji z XX wieku" - Timothy Snyder
2) "Jak zostać Dyktatorem - Podręcznik dla nowicjuszy" - Mihal Hem
 
Niestety od 2014 r. możemy w Polsce obserwować na żywo proces budowy Dyktatury. Ostatnio przekroczono kolejną granicę powołując tzw Lex Tusk komisję do niszczenia opozycji i wrogów Partii rządzącej. Następna pewno będzie komisja do przejmowania przez PiS przedsiębiorstw i majątków Polaków - bo czemu nie, kto im zabroni.

W dniu 4 czerwca jest dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Ustawiono ten dzień na pamiątkę wyborów w 1989 r., które wygrała opozycja demokratyczna.
Dziś też, w ten dzień odbył się Wielki Marsz w Warszawie. Marsz mający pokazać poparcie Polaków dla Wolności, Uczciwości, Solidarności i Praw Obywatelskich. Pamiętam pierwsze marsze KOD (nawet występowałem na pierwszej manifestacji w Łodzi przed Sądem Okręgowym - to nie był udany występ (zdecydowanie zrobiłem mnóstwo błędów nowicjusza jako mówca wiecowy ale sporo mnie nauczył - zresztą sami możecie zobaczyć LINK), potem marsze Wolności, marsze czarnych parasolek itd. Dziś na marszu w Warszawie były setki tysięcy Polaków. To było Wielkie. Marsz ma olbrzymie znaczenie ale to tylko krok w długim marszu. Najważniejsze wyzwanie w najbliższym czasie to wygrać wybory z PiS.
Najlepiej miażdżąco, by mieć większość Konstytucyjną. Wtedy można postawić Prezydenta D., Pana K. i innych przed Trybunałem Stanu. Odbudować Trybunał Konstytucyjny itd.
Większość pozwalająca obalić weto Prezydenta pozwoli naprawić część rzeczy. Choć neoTK (jeszcze do niedawna neoTK Przyłębskiej) niewątpliwie będzie bronił mafii PiS i ich zdobyczy oraz zwalczał odbudowę Demokracji.
Większość ale nie pozwalająca obalić weto Prezydenta pozwoli zatrzymać destrukcję ale nie pozwoli odbudować szybko Demokracji.

Propaganda PiS niedługo ruszy. Będzie obrzydzać Politykę (że niby brudna - no PiS na pewno), że wszyscy Politycy są tacy sami itp. itd.
Ale ty byłeś/byłaś dziś na marszu. Poczułaś/Poczułeś tą siłę, Solidarność, Braterstwo i Siostrzeństwo, tą miłość do Polski? Super. Nie byłeś ale widziałeś te tłumy w socialmediach to możesz sobie to wyobrazić lub spytać kogoś kto był.
Ale od jutra trzeba stale wspierać siły opozycyjne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Są partie lewicowe, liberalne, konserwatywne i centrowe. Grunt byś popierał siły prodemokratyczne. Tylko wtedy wygramy wybory i uratujemy Polskę przed PiS.
PiS wykorzystuje miliardy z budżetu i Spółek Skarbu Państwa. Ale każdy z nas może wesprzeć finansowo opozycję. Każdy może się zaangażować i poświęcić swój czas,
Warto w dniu wyborów zgłosić się jako obserwator lub do komisji. Choć nie jest to proste i łatwe (wiem bo byłem Przewodniczącym Okręgowej Komisji Wyborczej - LINK) ale warto. Warto by obywatele pilnowali wszystkich komisji. 

Musimy jednak pamiętać, że pomimo tego że okres 1989-2014 to był Złoty okres w historii Polski, to nie był idealny. Choćby raport "Państwo i my" pokazuje że nie wszystko nam się udało.
Niestety kolejny raport "Państwo i my 5 lat później" pokazuje że PiS tylko pogłębił problemy i dodał nowe.
Dlatego nie wystarczy odbudować III RP. Musimy zbudować lepszą Polską. Bardziej Sprawiedliwą, Solidarną i Sprawniejszą.
Inaczej wygra PiS lub inna destrukcyjna siła.

Jeżeli PiS wygra to złamie niezależnych sędziów. Zniszczy, zlikwiduje lub kupi ostatnie niezależne media. Zastraszy ludzi służbami i kontrolami. Niczym nie będziemy się różnić od Węgier czy Rosji.
Tam władza kontroluje wszystko, a obywatel ma wyprany mózg przez propagandę rządową. Tam ludzie boją się krytykować władzę. Już dziś w Polsce wielu się boi.
PiS zbuduje Oligarchię z wiernych ale miernych a reszta będzie klepać biedę. Większość ma siedzieć cicho i tyle PiS wystarczy.
Do tego PiS zrobi Polexit i wyprowadzi nas z NATO albo wylądujemy na peryferiach UE i NATO. Bo to kluby Demokratycznych Państw, a nie Dyktatur opanowanych przez partyjno-mafijne struktury.
Tym sposobem staniemy się łatwym celem Ruskich. I historia po paru dekadach zatoczy koło.

Niektórzy zarzucają mi, że jestem antyPiSowy i zacietrzewiony politycznie.
Ja jestem przeciwko niszczeniu Demokracji, łamaniu prawa, kradzieżom, kłamstwom, dzieleniu ludzi i szczuciu ich na siebie lub na mniejszości itp. Jako Radca prawny przysięgałem przyczyniać się do ochrony i umacniania porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej. Nie mogę patrzeć jak PiS niszczy porządek prawny Polski bo byłbym krzywoprzysiężcą, a ja zawsze dotrzymuję słowa.

Pamiętam PRL (Dyktaturę i partyjno-mafijne Państwo zbudowane pod zasłoną komunizmu i nacjonalizmu) i nie zamierzam żyć w PRLPiS (Dyktaturze PiS i partyjno-mafijnego Państwa zbudowanego pod zasłoną katolicyzmu i nacjonalizmu). Przy okazji zauważyliście że i PZRR i PiS straszy Niemcami i zgniłym Zachodem byle legitymować swą dyktaturkę.

PiS popiera 1/3 Polaków. 
Jeżeli my poprzemy opozycję Demokratyczną to wygramy. Dziś po marszu wiemy, że jest nas wiecej. Że mimo różnic idziemy w tą samą stronę, chcemy tego samego - Praw i Wolności oraz lepszej Demokratycznej Polski. PiS angażuje swych wyborców strachem - przed uchodźcami, LGBT, Zachodem itd.
My angażujemy się kierowani nadzieją, nie przeciw komuś jak PiS ale za Wolnością i Prawami. Dla lepszej przyszłości. Naszej i naszych dzieci.
Marsz za nami. Przed nami długa droga. Możemy ją przejść tylko razem. Razem pod biało - czerwoną flagą.
 
Dziś Polacy pokazali siłę i że kochają Polskę. Teraz musimy zabrać tą energię, wygrać wybory i odbudować Polskę.
Damy radę.