wtorek, 27 kwietnia 2021

Weryfikacja kontrahentów - omówienie wyników ankiety

Kwestię weryfikacji kontrahentów poruszam co kawałek. Na blogu napisałem między innymi recenzję książki "Jak kraść? Podręcznik złodzieja” i post "Skąd legalnie i za darmo czerpać podstawową wiedzę o kontrahencie".
 
Ostatnio napisałem z Maciej Zygmunt artykuł "Biały wywiad - fakty a mity", który został opublikowany w Gazecie Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz przeprowadziłem ankietę na Linkedin (LINK).

W ankiecie oddano 79 głosów.
- 18 % w ogóle nie weryfikuje kontrahentów,
- 29 % weryfikuje wybranych kontrahentów,
- 32 % weryfikuje wszystkich na start,
- 22 % weryfikuje wszystkich non - stop.
Ja mam chyba bardzo świadome osoby w swoich kręgach na Linkedin. Bo w rzeczywistości wygląda to gorzej.
Oczywiście to były deklaracje.
Nie sposób więc np. zweryfikować jak wygląda i jak efektywna lub skuteczna jest procedura weryfikacji kontrahentów. 
Jeżeli ktoś się sprawdzić jak jest rzeczywiście to zapraszam do kontaktu. Pomogę lub kogoś polecę.
Jeżeli ktoś chce być utrzymany w złudzeniu, że wszystko jest okey lub potrzebuje glejtu cnoty nie zapraszam do kontaktu.

Muszę się zgodzić z Panem Andrzejem S. Nartowskim, że fundamentem zdrowego Społeczeństwa, a więc i gospodarki jest ZAUFANIE. 
Problemy w Polsce mamy trzy (tak w ogóle jest ich więcej ale na te trzy chcę zwrócić uwagę):
1) niski poziom społecznego zaufania,
2) naiwność lub głupota niektórych ludzi (często bogatych lub z tytułami naukowymi) mnie rozbija. A może to chciwość oślepia. Według mnie to braki w edukacji. Ludzie powinni się nauczać odróżniać fakty od mitów,
3) promuje się kombinowanie i cwaniactwo, a nie uczciwość i rzetelność. Przez to i chciwość nie brakuje niestety mniejszych lub większych oszustów i cwaniaków. O zwykłym braku rzetelności nie wspominając.

Wiedza, komunikacja i współpraca buduje zaufanie. Zaufanie pozwala działać razem. A idąc razem dochodzi się dalej i bezpieczniej.