poniedziałek, 30 grudnia 2019

Ciekawostki z prawa handlowego i nie tylko - odcinek nr 20

Gdy zaczynałem parę lat temu serię postów "Ciekawostki z prawa handlowego i nie tylko" wyglądały one całkowicie inaczej. Dużo było o prawie handlowym, o prawie umów i o wyrokach Sądu Najwyższego.
A w ostatnich odcinkach serii jest dużo o ochronie danych osobowych i Compliance.
Nadal, choć mniej, piszę jednak o prawie handlowym, transporcie zbiorowym i zamówieniach in house.
Dwudziesty odcinek i koniec roku kalendarzowego skłania mnie do pewnej refleksji i podzielenia się z moimi czytelnikami częścią mych planów na przyszły rok.

Pomimo, że prowadzę bloga już ponad cztery lata refleksji na koniec roku oddaję się po raz pierwszy. Może dlatego, że rocznica bloga wypada w październiku i zawsze wtedy robię roczne podsumowanie (tu jest LINK do ostatniego).

Duża nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych, w tym wprowadzenie Prostej Spółki Akcyjnej (PSA) powinna w przyszłym roku zaowocować jakimś artykułem lub artykułami na ten temat. Na razie od paru miesięcy dumam po co jest PSA i jak wykorzystać tą Spółkę. Mówiąc szczerze na razie nie pałam entuzjazmem do tej Spółki.

Ostatnie orzeczenie TSUE na temat zamówień in house w publicznym transporcie zbiorowym i pojawiające się głosy praktyków i doktryny spowodowały, że planuję artykuł na temat "jak udzielić zamówienia w publicznym transporcie zbiorowym w dużym mieście". Czyli wrócę na chwilę do źródeł mego bloga.  

O sygnalistach piszę ostatnio  sporo na Inforze. I nadal tam będę publikował o Compliance. Coś tu jednak na blogu też się pojawi.

RODO - to nigdy nie kończąca się historia i obok Compliance rzecz która mnie jako prawnika najbardziej obecnie pasjonuje :-) spodziewajcie się więc kolejnych artykułów i informacji.

Ponieważ jestem molem książkowym, na pewno pojawią się kolejne recenzje książek. Średnio czytam jedną, dwie książki na tydzień ale nie recenzuję wszystkich. Dlaczego? A to już moja słodka tajemnica :-)

No ale starczy tego bajania czas na konkret :-)

RODO - na stronie PUODO pojawił się podręcznik dla IOD`ów - jeszcze nie czytałem ale wygląda na pozycję wartą przeczytania - LINK

COMPLIANCE - na Inforze coraz więcej moich artykułów. Inni eksperci też się budzą. A zegar tyka 

PUBLICZNY TRANSPORT ZBIOROWY - nasz DROGI ustawodawca kolejny raz przesunął o rok termin wejścia w życie (w pełni) ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (LINK do ustawy). Czyli kolejny rok powiatowe publiczny transport zbiorowy będzie umierał. A raczej będę umierały jego resztki.
A wystarczyło by żeby:
1) ustawa w końcu weszła w pełni w życie,
2) wprowadzono możliwość dawania prawa wyłączności,
3) środki z tzw. ustawy pks`owej przekazano gminom i powiatom,
4) rozszerzono możliwość udzielania zamówień in house.

A przy okazji
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU