niedziela, 24 kwietnia 2022

Język kreuje rzeczywistość - czwarta część cyklu - podręczniki kłamania

Są dwie rzeczy, które mnie denerwują: głupota i hipokryzja. Jak chcesz rozpoznać kłamstwo musisz wiedzieć co robi kłamca by cię oszukać.

Są dwie stare zasady kłamania.
Pierwsza: "Kłamstwo jest tym lepsze im więcej zawiera prawdy". Czasami żartuję, że prawda to najlepsze kłamstwo. Najczęściej polega to na tym, że mówimy coś co w 40-60% jest prawdziwe - im więcej % prawdy tym trudniej odkryć fałsz. Natomiast reszta to są fałszywe informacje lub błędna interpretacja. Inny sposób to przedstawiamy część faktów - prawdziwych ale zatajamy istotne informacje, co zmienia obraz rzeczywistości.

Druga zasada to "1000 razy powtórzone kłamstwo staje się prawdą". Wykorzystują to od tysiącleci wszystkie Dyktatury, populiści itd. Tyle razy powtarzają jakieś kłamstwo, aż ludzie uwierzą, że to prawda.
Warto też dopilnować by nikt nie ujawnił twego kłamstwa lub żeby jego głos był jak najsłabiej słyszalny.
Jeżeli do tego uzależnisz od siebie ludzi i organizacje to nikt nie odważy się podważać twoich kłamstw.

Oczywiście psycholodzy, socjolodzy, spece od marketingu i propagandy rozbudowali narzędzia do kłamania w sposób niezwykły.
A big data i media społeczne pozwalają uderzać z chirurgiczną precyzją w określone grupy społeczne lub nawet ludzi.

Do tego jeżeli ktoś już raz uwierzy w kłamstwo to będzie się bronił rękoma i nogami przed prawdą. Nikt bowiem nie chce się przyznać, że się mylił. To powoduje dyskomfort psychiczny.

Ale nie będę pisał o kłamstwach, fake-news'ach i walkach z nimi. Są już artykuły, które lepiej to opisały niż ja jestem w stanie. Pomówmy o przykładach i skutkach.

Weźmy taką Rosję lub Węgry. Zastanawialiście się czemu Rosjanie popierają Putina a Węgrzy Orbana.
1. Putin i Orban zlikwidowali lub ograniczyli niezależne media. Metoda była prosta - kupowanie niezależnej prasy za pieniądze państwowych firm, jak np. Orlen kupił Polska Press i wymiana redaktorów na przychylnych władzy, szantażowanie niezależnej prasy, nie publikowanie w niej ogłoszeń (np. PiS ładuje miliardy w swoje media a nic w media niezależne choć mają większe zasięgi) lub odbieranie koncesji - patrz kazus TVN. Jednocześnie wciskasz kit że chodzi o to by prasa nie była kontrolowana przez obcy kapitał. Np. TVN to kapitał Amerykański ale PiS wciska kłamstwo że to komunistyczna stacja lub że to niemiecka stacja. Jak wyłącza się stary standard kodowania tv, to komercyjne od razu muszą przejść na nowy, ale TVPiS nadal może nadawać w starym standardzie w okresie przejściowym.
2. budujesz i karmisz za państwową kasę własne portale, gazety, radia itd., jednocześnie odcinając od funduszy niezależne media, po to by tylko twój przekaz docierał do ludzi, a zwłaszcza twoich wyborców,
3. wymyślasz kłamstwo tak by przestraszyć swoich wyborców, to może być że zaleje Polskę miliony uchodźców i wprowadzą szariat gdy było ich tylko kilkanaście tysięcy i niekoniecznie muzułmanów (jak w 2014), Putin wciska kit że na Ukrainie rządzą naziści i mordują Rosjan a Orban, że jak wygra opozycja to że wszyscy mężczyźni pójdą walczyć i zginą na Ukrainie.
4. Jedno mówisz swoim wyborcom by ich zmobilizować (np. w ostatnim miesiącu TVPPiS zaatakował ponad 500 razy lidera opozycji -Tuska), a drugie mówisz nieswoim wyborcom by ich zdemobilizować, np. wzywasz do jedności Narodowej, bo mamy wojnę w Ukrainie. Ale nie tworzysz rządu jedności narodowej czy ekspertów, ale mówisz jedno a nadal robisz swoje - jak Putin, czy Orban budujesz Dyktaturę i mafijno-partyjne struktury w Państwie.
5. Zabijasz mały biznes podatkami, kontrolami itd. Tak by jedynie kontrolowane przez ciebie Państwo lub spółki dawały pracę. Zamiast zbudować efektywny system edukacji, służby zdrowia i emerytalny uzależniasz ludzi od 500+, 13 i 14 emerytury itd. Jak już uzależnisz od siebie ludzi, to nikt ci ze strachu nie wytknie kłamstwa.
6. Odcinasz i zwalczasz NGO'sy bo to przejaw aktywności i niezależności obywateli. Jednocześnie dofinansowujesz organizacje faszystowskie, nacjonalistyczne lub fanatyków religijnych.
Uciszasz tych co mówią prawdę i zyskujesz klakierów.
7. Jak Putin lub Kaczyński zatrudniasz armię trolli. Mają szerzyć twe kłamstwa, pozbawiać wiarygodność adwersarzy i robić szum by zagłuszyć prawdę.
8. Oskarż przeciwnika o to co dam robisz. Kradniesz na potęgę - oskarż, że inni kradli, jesteś sojusznikiem Putina - oskarż o to innych. Nie ważne że jedno mówisz a fakty są inne. Jak sobie wychowasz wyborców to powtórzą każdą głupotę i dadzą się pokroić że to prawda.
9. Pozbaw przeciwników czci i wiary by podzielić Naród tak głęboko by twoi wyborcy nigdy od ciebie nie odeszli. Wtedy nie uwierzą w prawdę głoszoną przez twoich przeciwników, a w twoje kłamstwo uwierzą w każde. Przecież inni to zdrajcy i złodzieje a ty jesteś święty.

Kłamcy często najpierw zmieniają znaczenie słów by łatwiej wcisnąć swe kłamstwo. Za nic mają sprzeczności w swoich tezach. Jak złapiesz ich za rękę to powiedzą, że to nie ich ręką.

Na przykład Ordo Iurus wciska kit, że edukacji seksualnej nie może być w szkole bo rodzice mają wyłączne prawo decydować o wychowaniu dziecka.
Owszem zgodnie z art. 48 Konstytucji mają prawo do wychowania dziecka.
Tyle że edukacja seksualna to nie wychowanie a nauka - a zgodnie z art. 70 Konstytucji każdy ma do niej prawo. Naukę powinni określać eksperci, a nie fundamentaliści religijni. 
Ordo Iurus wciska kit że zarodek czy płód to dziecko. Potem wciska kolejny kit, że broni praw i wolności - zarodka lub ojca i tą wymówkę wykorzystuje by pozbawić praw i wolności kobiet. Jednocześnie jeżeli ojciec chce pomóc kobiecie w ciąży w aborcji to Ordo Iurus już nie broni jego praw i wolności ale oskarża go o przestępstwo. To się nazywa hipokryzja.
Jak lekarz zasłania się klauzulą sumienia by nie leczyć - np. nie dokonać aborcji gdy ciąża zagraża życiu matki to według fanatyków okey. Najwyżej to Bóg chciał by kobieta umarła. Ale jak lekarz, zgodnie ze swoim sumieniem chce leczyć zgodnie ze sztuką i przysięgą według aktualnej wiedzy medycznej to grozi mu się prokuratorem.

PiS np. wciska kit, że w sporze o Praworządność chodzi o spór prawny, gdy tym czasem chodzi o podstawowe wartości i zasady funkcjonowania Państwa. Autorytety prawne, Wydziały prawa, NRA, KIRP, byli sędziowie SN i TK, RPO są zgodni ale też zagraniczne autorytety prawnicze i ośrodki prawnicze są zgodne - PiS niszczy Demokrację w Polsce budując Dyktaturę. Już teraz mamy status Demokracji Wadliwej. Co ciekawe do 2014 według wskaźnika mieliśmy coraz lepszą Demokrację od 2015 wskaźnik cały czas spada.

Wolność słowa to też prawo do kłamstwa.
Tyle, że kłamstwa zabijają dyskusję, zaufanie, a na końcu Wolność. Dlatego z hejterami, trollami, antyszczepionkowcami, płaskoziemcami itp. nie dyskutuję. Jak ktoś nadużywa Wolności słowa to sam się pozbawia swoich praw. Kara za łamanie zasad musi być. Choćby symboliczna.
 
Kiedyś kłamstwo pozbawiało zdolności honorowej i eliminowało z życia publicznego. Dziś choćby emaile Dworczyka czy fakty pokazują jak PiS mija się z prawdę i nadal część ludzi ich popiera. To pokazuje upadek wartości w naszym Społeczeństwie.
Bo w końcu jak Premier, obiecał milion samochodów elektrycznych, nowoczesne promy, milion mieszkań itd. (ktoś coś widział z tego),  krytykuje innych za handel gazem z Putinem a potem głosuje przeciw zakazowi handlem gazem LPG z Rosji to ......

Widocznie ludzie chcą być okłamywani.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz