czwartek, 28 stycznia 2021

Ciekawostki z prawa handlowego i nie tylko - odcinek nr 32

 I oto pierwszy w 2021 roku, a w ogóle 32 odcinek Ciekawostek z prawa handlowego i nie tylko.

Zaczynamy od ciekawostek z Compliance.

Opublikowano Indeks Percepcji Korupcji. Według Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji 2018-20 powinniśmy mieć 65 pkt. A mamy 56 pkt. Cel więc nie został osiągnięty. Co gorsza od paru lat spadamy cały czas w ratingu. Obecnie jesteśmy na 45 pozycji. LINK do Corruption Perceptions Index.

Niestety do dziś nie ma ani nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, ani ustawy wdrażającej dyrektywę o sygnalistach. Upolitycznienie prokuratury, administracji i służb też nie poprawia sytuacji. 

NIK opublikował "ZAGROŻENIE KORUPCJĄ W ŚWIETLE WYNIKÓW KONTROLI NIK OPUBLIKOWANYCH W LATACH 2016–2020". Według NIK ryzyko korupcyjne się zmniejszyło. Według mnie to się zwiększyło. Podobnie jak ryzyko konfliktu interesu, niegospodarności itp. itd.

Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy ekspertów we wdrażaniu systemów Compliance lub systemu dla sygnalistów to zapraszam do kontaktu.

Czas na ciekawostki z RODO

Dziś, 28 stycznia Dzień Ochrony Danych Osobowych, a w dniu 9 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu. 

Polecam dwie publikacje PUODO
1) "Kodeksy postępowania muszą spełniać określone wymagania" - jest szansa że pojawią się pierwsze kodeksy. W końcu po prawie 3 latach,
2) "Akredytacja podmiotów monitorujących kodeksy postępowania" - UODO przedstawił wymogi akredytacji podmiotów monitorujących przestrzeganie postanowień kodeksów postępowania. Po prawie 3 latach. Kto będzie chciał zdobywać akredytację i kto od nich potem wykupi usługi? 

Obserwuję dwie bardzo niebezpieczne tendencje.
Pierwsza to, że zaczyna się liczyć papier (np. zgoda, procedura itd.) a nie bezpieczeństwo naszych praw i wolności. Ludzie np. zaczynają klikać zgody bez czytania bo chcą stronę otworzyć.
Po drugie organy unijne i PUODO wydają czasami wytyczne i decyzje oderwane od rzeczywistości. Nie możliwe do spełnienia jak w przypadku transferu danych za granicę lub zagrażające bezpieczeństwu jak np. zakaz badania trzeźwości. 

Inne ciekawostki
W dniu 19 marca 2021 r. poprowadzę e-szkolenie "Systemy antykorupcyjne według wytycznych CBA". Serdecznie zapraszam.

W dniu 16 kwietnia 2021 r. poprowadzę e-szkolenie "Jak zbudować skuteczny system Whistleblowing`u i system zarządzania zgodnością (Compliance)". Również serdecznie zapraszam.

Szykuję dla moich klientów i czytelników następne niespodzianki :-)

 Niech moc Compliance i RODO będą z wami.