piątek, 27 lipca 2018

Recenzja książki "Zarządzanie Kancelarią prawną - 100 najważniejszych pytań jak robić to skutecznie"

Nigdy chyba nie opowiadałem jak wygląda edukacja prawnika pod względem wiedzy ekonomicznej i wiedzy o zarządzaniu. A w każdym razie nie opowiadałem jak wyglądała moja edukacja.
Bodajże na pierwszym roku studiów miałem podstawy ekonomii dla prawników.
Na aplikacji parę wykładów z podstaw rachunkowości.
Gdyby nie to, że brałem udział w kursie dla kandydatów na członków Rad Nadzorczych Spółek Skarby Państwa, a potem byłem Przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółki z o.o. i kierownikiem projektu Grupa Kapitałowa to po studiach prawniczych i aplikacji radcowskiej o zarządzaniu i ekonomii nie wiedziałbym praktycznie nic.
Książkę dostałem po zakończeniu aplikacji. Na początku przejrzałem i stwierdziłem, że znam te zagadnienia. Więc odłożyłem ją na półkę. Po paru latach jednak ją przeczytałem (warto odświeżać wiedzę), a dziś publikuję jej recenzję.

Książka została wydana w 2010 r. I z tego co wiem nie była aktualizowana. Na szczęście w dziewięćdziesięciu paru procentach jest aktualna. Może dodałbym tylko informacje o RODO (jak w końcu będzie wiadomo co i jak) i zaktualizował porady o internecie.

Książka składa się z ośmiu Działów:
1) Rynek
2) Zarządzanie Kancelarią - zagadnienia ogólne
3) Mechanizmy skutecznej polityki HR. Zarządzanie czasem
4) Customer service, marketing, media, pr
5) Produkt i sprzedaż
6) IT, Narzędzia, wiedza
7) Finanse i administracja
8) Rynek w okresie spowolnienia

Napisana prostym i zrozumiałym językiem. Czasami mocno teoretyczna. Ponieważ ma tylko 300 parę stron momentami często tylko zarysowuje problem. Ponieważ jest w formie 100 pytań, dobrze się czyta z doskoku po parę stron. Natomiast ciurkiem ciężka do czytania (skakanie z tematu na temat co parę stron mnie osobiście ciut męczyło po pewnym czasie).

Teraz składam wniosek: KAŻDY APLIKANT RADCOWSKI POWINIEN JĄ DOSTAĆ NA ROZPOCZĘCIE APLIKACJI A NIE NA ZAKOŃCZENIE.

Pozwoliłoby mu to uzyskać podstawową wiedzę o zarządzaniu i pokazało czego nie wie.
Książkę polecam więc aplikantom.
A czy polecam radcą prawnym/adwokatom?
Zdecydowanie tak. Wiedzy nigdy za dużo, a podbudowa teoretyczna lub inne spojrzenie bywa bezcenne.

A książce wystawiam mocne 4+.

Ps karteczkami zaznaczyłem sobie rzeczy, do których będę chciał lub potrzebował wrócić. Mazania po książkach (wyłączając kodeksy i podręczniki) uznaję bowiem za barbarzyństwo.